• Prefabrykaty - mury oporowe
  Produkujemy również mury oporowe w oparciu o indywidualne projekty


 • Fachowe podejście do pracy
  Wspieramy budownictwo w całej Polsce!

PREFABRYKOWANE MURY OPOROWE 

Mury oporowe to pionowe, samodzielne elementy konstrukcyjne, których zadaniem jest przenoszenie naporu określonej konstrukcji na podłoże.
Prefabrykowane ściany oporowe są rozwiązaniem pozwalającym w znaczny sposób zmniejszyć koszty prac. Kolejną korzyścią jest oszczędność czasu przy budowie różnego rodzaju budowli (np. przejść, kanałów technicznych, czy stabilizacji skarp i uskoków).
Mury oporowe powszechnie stosuje się w budownictwie drogowym; natomiast obecnie coraz częściej znajdują zastosowanie jako elementy małej architektury (np. przy tworzeniu ogrodów).


Karta katalogowa
Warunki techniczne
Certyfikat zgodności

Zastosowanie prefabrykowanych murów oporowych:

POZIOM

Utrzymanie paziomu oraz znajdujących się na nim obciążeń

STATECZNOŚĆ

Zapewnienie stateczności skarp i wykopów

ZABEZPIECZENIE

Zabezpieczenie stoku przed obsypywaniem lub obsunięciem

RAMPY

Obrzeża ramp rozładunkowych

CIEKI WODNE

Zabezpieczenie brzegów cieków wodnych

BOKSY

Ograniczniki boksów na materiały sypkie

CHARAKTERYSTYKA MURÓW OPOROWYCH

1. Elementy prefabrykowane wykonywane są jako zbrojone
2. Ściany mają w przekroju kształt odwróconej litery L bądź T
3. Dopuszczalne obciążenie naziomu 0-25 kN/m2
4. Łatwy i szybki montaż Elementy prefabrykowane wykonywane jako zbrojone
5. Produkcja według typowych rozmiarów katalogowych lub w oparciu o indywidualne projekty

WALORY ESTETYCZNE

Inwestycje związane z budownictwem znajdują w dzisiejszych czasach ogromne zainteresowanie jeśli chodzi o prefabrykaty betonowe. Mowa tutaj nie tylko o podstawowych elementach związanych ze stawianiem wszelkiego rodzaju budynków, czy hal. Sporym zainteresowaniem cieszy się także aranżacja terenu wokół inwestycji. W tym przypadku idealnie sprawdzą się nie tylko elementy małej architektury ale także na przykład mury, ściany oporowe. W dzisiejszych czasach można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zastosowanie tego typu elementów daleko wykracza poza zdolności podpierania czy odgradzania - tu liczy się przede wszystkim walor estetyczny. Trudno bowiem wyobrazić sobie lepsze zabezpieczenie wjazdów do garaży podziemnych, czy umocnienia stabilniejsze niż te wykonane z gotowych, prefabrykowanych ścian oporowych.
 
 

Wykonujemy również mury oporowe pod specjalne zamówienie klienta

Nasi fachowcy przygotują projekt a następnie wykonamy zaprojektowane wcześniej mury

Opis techniczny

Materiały konstrukcyjne, ogólna charakterystyka
1. Materiały konstrukcyjne

Do produkcji murów oporowych stosowany jest beton żwirowy C30/37 W8, zbrojony stalą klasy AIIIN.

W murach zabudowywany jest system transportowo-montażowy w postaci haków gwintowanych.

Na życzenie klienta możliwe jest wykonanie zamków lub marek do połączeń murów, zapobiegających ewentualnemu klawiszowaniu ścian.

 
2. Ogólna charakterystyka murów oporowych

Mury oporowe zaprojektowane są na obciążenie naziomu równe 25,0 kN/m2.

Grubość ścian i płyt fundamentowych murów w zależności od wysokości wynosi 150-250 mm i jest stała na całej wysokości elementu. Szerokość prefabrykatów wynosi 1,00 m.

Otulina zbrojenia ściany i wierzchu płyty fundamentowej wynosi 30 mm, spodu płyty fundamentowej 50 mm.

Wykończenie prefabrykatów - ściana od strony widocznej gładka od formy, od gruntu zacierana.

 
3. Składowanie i transport prefabrykatów

Elementy prefabrykowane należy składować na utwardzonych placach składowych lub na paletach drewnianych. Transport prefabrykatów odbywa się na stojąco lub leżąco, w zależności od wysokości muru oporowego. Każdorazowo mury oporowe transportowane są na paletach drewnianych.

Do podnoszenia używać żurawi wyposażonych w regulowane zawiesia transportowe gwarantujące równomierne obciążenia wszystkich haków transportowych.

 
4. Montaż prefabrykowanych ścian oporowych

a) Głębokość posadowienia, przygotowanie podłoża

Zalecana minimalna głębokość posadowienia murów oporowych na gruntach niewysadzinowych wynosi min. 0,50 m. W przypadku gruntów wysadzinowych mury należy posadowić poniżej głębokości przemarzania lub wykonać wymianę gruntu do tej głębokości.
W przypadku niektórych typów ścian możliwe jest posadowienie płytsze niż 0,50 m np. na tymczasowych składowiskach materiałów sypkich, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi wbudowania podanymi w dokumentacji rysunkowej.
Mury oporowe należy posadowić na warstwie 20-30 cm piasku grubego zagęszczonego ID=0,7, do warstwy wierzchniej ~10 cm należy dodać cement w proporcji ~1/4.
Mury oporowe zaprojektowano zakładając podłoże gruntowe o odporze jednostkowym nie mniejszym niż 200 kPa, przy jednoczesnym braku wód gruntowy działających na ścianę lub jej podstawę. Projektant stosując prefabrykowany mur oporowy powinien sprawdzić, czy w danych warunkach gruntowych możliwe jest spełnienie warunków stanów granicznych nośności i użytkowania.

b) Zasypanie muru oporowego

Do zasypania muru oporowego od czoła wykorzystać należy piasek średni zagęszczony do min. ID=0,7. Do wypełnienia przestrzeni z tyłu muru (od strony zabezpieczanej skarpy) należy zastosować piasek średni zagęszczony do ID=0,6.
Za murem należy wykonać drenaż i odprowadzenie wody, by nie dopuścić do sytuacji naporu hydrostatycznego. Grunt należy zagęszczać warstwami zgodnie z dokumentacją projektową uwzględniającą technologię zagęszczania. Nie wolno dopuścić do działania urządzania zagęszczającego w bezpośrednim sąsiedztwie muru oporowego.

 
MURY OPOROWE / View All
 • Produkcja słupów prefabrykowanych

  Aktualnie w Lubar Prefabrykacja podjęliśmy się produkcji niestandardowych słupów prefabrykowanych żelbetonowych o wielkich gabarytach i nietypowych kształtach, które z dumą prezentujemy na zdjęciach u dołu tego artykułu. Produkcja podobnych słupów jest w pełni spersonalizowana i wymaga odrębnego i nietypowego podejścia do każdego etapu produkcji. W jednym z pierwszych etapów przygotowywane są formy i szalunek słupów […]

 • Montaż słupów i podwalin prefabrykowanych – Jejkowice

  Firma Lubar Prefabrykacja niedawno ukończyła montaż słupów betonowych i podwalin nieopodal Rybnika w Jejkowicach. Z pewnością było to możliwe dzięki pomocy dźwigu firmy LUBAR i zgranemu zespołowi pracowników. Montaż słupów betonowych W Jejkowicach podwaliny betonowe oraz słupy elewacyjne wykorzystano do budowy hali dla stadniny koni. Montaż słupów betonowych jest przede wszystkim niezależny od warunków pogodowych, […]

 • Prefabrykacja w obiektach mieszkalnych

  Dzięki zastosowaniu prefabrykatów betonowych można szybko wznieść obiekt mieszkalny. Gotowe elementy łączące wysoką jakość z krótszym czasem realizacji. Firma Lubar Prefabrykacja oferuje szeroki wybór indywidualnych rozwiązań w zakresie prefabrykacji, zapewnia fachową pomoc i ściśle współpracuje z klientem na każdym etapie realizacji. Wykorzystanie prefabrykatów betonowych pozwala maksymalnie skrócić czas realizacji inwestycji, również w przypadku obiektów mieszkalnych. […]

 • Lubar Prefabrykacja w prasie branżowej

  Czasopisma budowlane i ogólnie prasa branżowa są istotnym źródłem aktualności i informacji w budownictwie, którego staramy się nie pomijać. Śledzimy nowości wydawnicze zdobywając wiedzę na temat nowinek technologicznych, pomysłów projektowych i produkcyjnych. Prasa stanowi także dla Lubar Prefabrykacja możliwość pozyskania nowych odbiorców. Dlatego wspieramy magazyny branżowe wykupując miejsca reklamowe i promując własne artykuły. Do zakupu […]

 • Nadproża z klinkierem – nowy produkt w ofercie

  W ofercie Lubar Prefabrykacja pojawiają się prefabrykowane nadproża z klinkierem, lub bez. Jako element montażowy stosuje się szyny montażowe HALFEN, udostępniając wszystkie zalety tej technologi, jak: możliwość regulacji skrócenie czasu montażu podniesienie komfortu montażu Zastosowanie prefabrykowanych betonowych nadproży pozwala skrócić czas i zaoszczędzić ze względu na między innymi: brak wymagań na specjalistyczne narzędzia, sprzęt brak […]

 • Prefabrykowane elementy małej architektury
  Modernizacja Parku przy ul. Perzyńskiego w Warszawie

  Solidne prefabrykaty betonowe znakomicie sprawdzają się również w mniejszej skali. Estetyczne siedziska i ławki betonowe wykonane przez Lubar Prefabrykacja są częścią Skweru im. Jerzego Jarnuszkiewicza przy ulicy Perzyńskiego w Warszawie. Wykonane na indywidualne zamówienie wpasowały się w unowocześniony charakter tego miejsca. Wykorzystanie prefabrykatów w małej architekturze docenią klienci chcący realizować nietypowe projekty. Lubar Prefabrykacja dostosowuje […]

 • Prefabrykaty betonowe – Pabianice

  Kolejna zlecenie ukończone! Tym razem za cel obraliśmy Pabianice i kino które tam powstało. Wykorzystanie prefabrykatów pozwala na sprawną produkcje oraz montaż co pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu. Oprócz trybun podejmujemy się również produkcji schodów, balkonów, słupów i wielu różnych elementów stworzonych z betonu. Zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami – przedstawimy ofertę współpracy.

 • Prefabrykaty betonowe w Żorach

  Żory, miasto, które położone jest przy drodze DK 81 (popularna Wiślanka), to właśnie tu jeden z inwestorów postanowił wybudować  galerie o takiej samej nazwie. Zostaliśmy poproszeni przez firmę Strabag o pomoc w budowie tego obiektu. Naszym zadaniem było wykonanie jednej z części handlowo usługowej oraz kina. W ramach współpracy wykonaliśmy słupy oraz belki na część […]

 • Schody prefabrykowane – Szwajcaria

  Nasze prefabrykaty betonowe często odwiedzają miasta nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Kierunek Szwajcaria i jak w szwajcarskim zegarku terminowo docieramy na miejsce inwestycji z pierwszym załadunkiem 7 schodów. Waga łączna to 22 tony, schody zostały odlane z tzw. policzka. Efekty prac na kolejnych zdjęciach.

 • Prefabrykaty betonowe – Świerklany

  Kolejna realizacja, tym razem w Świerklanach, więc po sąsiedzku. Zostaliśmy poproszeni o wykonanie i montaż słupów, podwalin oraz filigranu dla nowo budowanego segmentu spółki gazowej. Nasze prefabrykaty betonowe dostarczamy do wielu miast w całej Polsce oraz innych krajów. Zapewniamy nie tylko produkcję prefabrykatów, ale również dostawę oraz montaż na miejscu u inwestora. Montaż także został […]