• Prefabrykaty - mury oporowe
  Produkujemy również mury oporowe w oparciu o indywidualne projekty


 • Fachowe podejście do pracy
  Wspieramy budownictwo w całej Polsce!

PREFABRYKOWANE MURY OPOROWE 

Mury oporowe to pionowe, samodzielne elementy konstrukcyjne, których zadaniem jest przenoszenie naporu określonej konstrukcji na podłoże.
Prefabrykowane ściany oporowe są rozwiązaniem pozwalającym w znaczny sposób zmniejszyć koszty prac. Kolejną korzyścią jest oszczędność czasu przy budowie różnego rodzaju budowli (np. przejść, kanałów technicznych, czy stabilizacji skarp i uskoków).
Mury oporowe powszechnie stosuje się w budownictwie drogowym; natomiast obecnie coraz częściej znajdują zastosowanie jako elementy małej architektury (np. przy tworzeniu ogrodów).


Karta katalogowa
Warunki techniczne
Certyfikat zgodności

Zastosowanie prefabrykowanych murów oporowych:

POZIOM

Utrzymanie paziomu oraz znajdujących się na nim obciążeń

STATECZNOŚĆ

Zapewnienie stateczności skarp i wykopów

ZABEZPIECZENIE

Zabezpieczenie stoku przed obsypywaniem lub obsunięciem

RAMPY

Obrzeża ramp rozładunkowych

CIEKI WODNE

Zabezpieczenie brzegów cieków wodnych

BOKSY

Ograniczniki boksów na materiały sypkie

CHARAKTERYSTYKA MURÓW OPOROWYCH

1. Elementy prefabrykowane wykonywane są jako zbrojone
2. Ściany mają w przekroju kształt odwróconej litery L bądź T
3. Dopuszczalne obciążenie naziomu 0-25 kN/m2
4. Łatwy i szybki montaż Elementy prefabrykowane wykonywane jako zbrojone
5. Produkcja według typowych rozmiarów katalogowych lub w oparciu o indywidualne projekty

WALORY ESTETYCZNE

Inwestycje związane z budownictwem znajdują w dzisiejszych czasach ogromne zainteresowanie jeśli chodzi o prefabrykaty betonowe. Mowa tutaj nie tylko o podstawowych elementach związanych ze stawianiem wszelkiego rodzaju budynków, czy hal. Sporym zainteresowaniem cieszy się także aranżacja terenu wokół inwestycji. W tym przypadku idealnie sprawdzą się nie tylko elementy małej architektury ale także na przykład mury, ściany oporowe. W dzisiejszych czasach można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zastosowanie tego typu elementów daleko wykracza poza zdolności podpierania czy odgradzania - tu liczy się przede wszystkim walor estetyczny. Trudno bowiem wyobrazić sobie lepsze zabezpieczenie wjazdów do garaży podziemnych, czy umocnienia stabilniejsze niż te wykonane z gotowych, prefabrykowanych ścian oporowych.
 
 

Wykonujemy również mury oporowe pod specjalne zamówienie klienta

Nasi fachowcy przygotują projekt a następnie wykonamy zaprojektowane wcześniej mury

Opis techniczny

Materiały konstrukcyjne, ogólna charakterystyka
1. Materiały konstrukcyjne

Do produkcji murów oporowych stosowany jest beton żwirowy C30/37 W8, zbrojony stalą klasy AIIIN.

W murach zabudowywany jest system transportowo-montażowy w postaci haków gwintowanych.

Na życzenie klienta możliwe jest wykonanie zamków lub marek do połączeń murów, zapobiegających ewentualnemu klawiszowaniu ścian.

 
2. Ogólna charakterystyka murów oporowych

Mury oporowe zaprojektowane są na obciążenie naziomu równe 25,0 kN/m2.

Grubość ścian i płyt fundamentowych murów w zależności od wysokości wynosi 150-250 mm i jest stała na całej wysokości elementu. Szerokość prefabrykatów wynosi 1,00 m.

Otulina zbrojenia ściany i wierzchu płyty fundamentowej wynosi 30 mm, spodu płyty fundamentowej 50 mm.

Wykończenie prefabrykatów - ściana od strony widocznej gładka od formy, od gruntu zacierana.

 
3. Składowanie i transport prefabrykatów

Elementy prefabrykowane należy składować na utwardzonych placach składowych lub na paletach drewnianych. Transport prefabrykatów odbywa się na stojąco lub leżąco, w zależności od wysokości muru oporowego. Każdorazowo mury oporowe transportowane są na paletach drewnianych.

Do podnoszenia używać żurawi wyposażonych w regulowane zawiesia transportowe gwarantujące równomierne obciążenia wszystkich haków transportowych.

 
4. Montaż prefabrykowanych ścian oporowych

a) Głębokość posadowienia, przygotowanie podłoża

Zalecana minimalna głębokość posadowienia murów oporowych na gruntach niewysadzinowych wynosi min. 0,50 m. W przypadku gruntów wysadzinowych mury należy posadowić poniżej głębokości przemarzania lub wykonać wymianę gruntu do tej głębokości.
W przypadku niektórych typów ścian możliwe jest posadowienie płytsze niż 0,50 m np. na tymczasowych składowiskach materiałów sypkich, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi wbudowania podanymi w dokumentacji rysunkowej.
Mury oporowe należy posadowić na warstwie 20-30 cm piasku grubego zagęszczonego ID=0,7, do warstwy wierzchniej ~10 cm należy dodać cement w proporcji ~1/4.
Mury oporowe zaprojektowano zakładając podłoże gruntowe o odporze jednostkowym nie mniejszym niż 200 kPa, przy jednoczesnym braku wód gruntowy działających na ścianę lub jej podstawę. Projektant stosując prefabrykowany mur oporowy powinien sprawdzić, czy w danych warunkach gruntowych możliwe jest spełnienie warunków stanów granicznych nośności i użytkowania.

b) Zasypanie muru oporowego

Do zasypania muru oporowego od czoła wykorzystać należy piasek średni zagęszczony do min. ID=0,7. Do wypełnienia przestrzeni z tyłu muru (od strony zabezpieczanej skarpy) należy zastosować piasek średni zagęszczony do ID=0,6.
Za murem należy wykonać drenaż i odprowadzenie wody, by nie dopuścić do sytuacji naporu hydrostatycznego. Grunt należy zagęszczać warstwami zgodnie z dokumentacją projektową uwzględniającą technologię zagęszczania. Nie wolno dopuścić do działania urządzania zagęszczającego w bezpośrednim sąsiedztwie muru oporowego.

 
MURY OPOROWE / View All
 • Chcesz kupić nadproża L-19 taniej? Podpowiadamy, jak to zrobić

  Budujesz dom? Jesteś na etapie wznoszenia ścian? Chcesz kupić belkę żelbetową nad otwór okienny lub drzwiowy? Do końca października br. prefabrykowane nadproża L-19 kupisz na stronie sklep-lubar.pl 10% taniej. Sprawdź, jak w prosty sposób zyskać taki rabat. Nazwa tego produktu pochodzi od dwóch jego cech. Po pierwsze, od kształtu, który w przekroju wygląda jak litera […]

 • Montaż słupów prefabrykowanych w Rybniku Paruszowcu

  Przedstawiamy zdjęcia z inwestycji w dzielnicy Rybnik Paruszowiec, na którą Lubar Prefabrykacja dostarczył słupy prefabrykowane oraz zapewnił ich montaż. Słupy prefabrykowane to pionowe elementy nośne ze skosami lub wspornikami służące do przenoszenia obciążeń poziomych na fundamenty. W Lubar Prefabrykacja umożliwiamy wyprodukowanie prefabrykatów w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Słupy prefabrykowane można zaprojektować tak, aby przenosić nawet […]

 • Montaż słupów 500 tonowym dźwigiem

  Publikujemy zdjęcia Pana Witolda Kacperskiego, który uchwycił realizację prac montażowych prowadzonych przy pomocy 500 tonowego dźwigu – słupów prefabrykowanych, które wyprodukowaliśmy w Naszym zakładzie.

 • Donice z betonu – prefabrykowana mała architektura

  Mała architektura ogrodowa wykonana w naszym zakładzie prefabrykacji potrafi zachwycić. Każda donica może być niepowtarzalna, o wszelakich kształtach, niedostępna w żadnym katalogu sklepów zajmujących się zagospodarowaniem przestrzeni.

 • Betonowe blaty, amfiteatr, otok i schody – zakończenie inwestycji w Chorzowie

  Zakończyliśmy produkcję i montaż prefabrykatów na inwestycji w Chorzowie. W ramach ostatniego etapu prac znalazły się betonowe blaty i amfiteatr. Na ostatnim etapie współpracy z inwestorem firma Lubar Prefabrykacja wyprodukowała prefabrykowane meble z betonu architektonicznego. Między innymi blaty, pulpity, ławki i siedziska, a także schody prefabrykowane z oświetleniem wbudowanym. Zapewniliśmy montaż prefabrykatów we wnętrzu budynku. […]

 • Słupy, ściany, schody – Centrum Logistyczne – Kraków

  Rozpoczęła się budowa nowego Centrum Logistycznego Kraków. Obiekt będzie miał 13 250 mkw. powierzchni. Miło nam poinformować że nasza firma będzie dostarczała Prefabrykowane słupy, ściany, i schody.  Również sami przeprowadzimy montaż naszych prefabrykatów. „Ciekawostka” Nowy magazyn w Kokotowie będzie wyposażony w nowoczesną technologię automatycznej identyfikacji towarów w oparciu o rozwiązania w technologii STAR. Jest to […]

 • Buduj wiedzę z LUBAR – blog budowlany sklepu internetowego

  Rozpocząłeś remont mieszkania lub budowę domu i szukasz porad budowlanych? Interesują Cię branżowe nowinki produktowe, z którymi chcesz być na bieżąco? Zastanawiasz się, jakie materiały budowlane będą dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem pod względem funkcji lub ceny? Wejdź na blog e-sklepu LUBAR i wybierz artykuł na frapujący Cię temat. Blog budowlany LUBAR – artykuły poradnikowe dla […]

 • Zakład prefabrykacji w Polsce

  Lubar Prefabrykacja to zakład prefabrykacji zlokalizowany na Śląsku w Rybniku. Oferuje szeroki wybór indywidualnych rozwiązań w zakresie prefabrykacji, zapewnia fachową pomoc i ściśle współpracuje z klientem na każdym etapie realizacji. Spółka wytwarza wysokiej jakości prefabrykaty betonowe według projektu, które umożliwiają szybkie wzniesienie obiektu. Lubar Prefabrykacja oferuje nie tylko produkcję prefabrykatów spełniających wymagania inwestorów i architektów, […]

 • Produkcja stropu typu filigran Rybnik

  Przedstawiamy galerię zdjęć z montażu stropu typu filigran wyprodukowanego przez Lubar Prefabrykacja. Więcej szczegółów na temat filigranu w zakładce Prefabrykaty – Strop typu filigran.

 • Montaż słupów i belek prefabrykowanych w Żorach

  W Żorach realizujemy przy pomocy dźwigu montaż konstrukcyjnych elementów prefabrykowanych własnej produkcji. Belki prefabrykowane – produkcja Produkujemy belki żelbetowe w dowolnym zakresie wymiarów przekroju poprzecznego i długości belek. Powierzchnia prefabrykatów może zostać ukształtowana na gładko, czy w inny sposób wskazany w projekcie. Wykorzystujemy beton w klasie od C20/25 do C50/60. W ostatnim czasie rozwinęliśmy zakładowy […]