Do produkcji murów oporowych stosowany jest beton żwirowy C30/37 W8, zbrojony stalą klasy AIIIN.
W murach zabudowywany jest system transportowo-montażowy w postaci haków gwintowanych.
Na życzenie klienta możliwe jest wykonanie zamków lub marek do połączeń murów, zapobiegających ewentualnemu klawiszowaniu ścian.
Mury oporowe zaprojektowane są na obciążenie naziomu równe 25,0 kN/m2.
Grubość ścian i płyt fundamentowych murów w zależności od wysokości wynosi 150-250 mm i jest stała na całej wysokości elementu. Szerokość prefabrykatów wynosi 1,00 m.
Otulina zbrojenia ściany i wierzchu płyty fundamentowej wynosi 30 mm, spodu płyty fundamentowej 50 mm.
Wykończenie prefabrykatów - ściana od strony widocznej gładka od formy, od gruntu zacierana.
Elementy prefabrykowane należy składować na utwardzonych placach składowych lub na paletach drewnianych. Transport prefabrykatów odbywa się na stojąco lub leżąco, w zależności od wysokości muru oporowego. Każdorazowo mury oporowe transportowane są na paletach drewnianych.
Do podnoszenia używać żurawi wyposażonych w regulowane zawiesia transportowe gwarantujące równomierne obciążenia wszystkich haków transportowych.
a) Głębokość posadowienia, przygotowanie podłoża
Zalecana minimalna głębokość posadowienia murów oporowych na gruntach niewysadzinowych wynosi min. 0,50 m. W przypadku gruntów wysadzinowych mury należy posadowić poniżej głębokości przemarzania lub wykonać wymianę gruntu do tej głębokości.
W przypadku niektórych typów ścian możliwe jest posadowienie płytsze niż 0,50 m np. na tymczasowych składowiskach materiałów sypkich, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi wbudowania podanymi w dokumentacji rysunkowej.
Mury oporowe należy posadowić na warstwie 20-30 cm piasku grubego zagęszczonego ID=0,7, do warstwy wierzchniej ~10 cm należy dodać cement w proporcji ~1/4.
Mury oporowe zaprojektowano zakładając podłoże gruntowe o odporze jednostkowym nie mniejszym niż 200 kPa, przy jednoczesnym braku wód gruntowy działających na ścianę lub jej podstawę. Projektant stosując prefabrykowany mur oporowy powinien sprawdzić, czy w danych warunkach gruntowych możliwe jest spełnienie warunków stanów granicznych nośności i użytkowania.
b) Zasypanie muru oporowego
Do zasypania muru oporowego od czoła wykorzystać należy piasek średni zagęszczony do min. ID=0,7. Do wypełnienia przestrzeni z tyłu muru (od strony zabezpieczanej skarpy) należy zastosować piasek średni zagęszczony do ID=0,6.
Za murem należy wykonać drenaż i odprowadzenie wody, by nie dopuścić do sytuacji naporu hydrostatycznego. Grunt należy zagęszczać warstwami zgodnie z dokumentacją projektową uwzględniającą technologię zagęszczania. Nie wolno dopuścić do działania urządzania zagęszczającego w bezpośrednim sąsiedztwie muru oporowego.